P.G.: Kedves Zerka, köszönöm, hogy tíznapos intenzív hetünk egyik ebédszünetében vállalkoztál erre az interjúra! Az első kérdésem az lenne, hogy tulajdonképpen mit szeretsz a pszichodrámában, miért választottad ilyen hosszú távra az életedben? És mit szeretsz benne manapság?
Az idén nyáron Bostonban és a szomszédos Cambridge-ben jártam, ahol az Egyesült Államok első, 1636-ban alapított egyeteme található. Pszichológiatörténeti szempontból a legfontosabb ide kapcsolódó tény, hogy itt alkotott William James, a pszichológia óriása, aki 1875-ben nyitotta meg a világ első pszichológiai laboratóriumát. Később itt dolgozott többek között a személyiséglélektan három nagy alakja, Gordon Allport, David McClelland és Henry Murray is. Moreno az 1947-48-as években oktatott itt vendégelőadóként (Beacontól vonattal mintegy négyórás a távolság), és rövid ideig pszichodráma színház is működött itt (a "Pszichológiai Klinikán", 1949-ben), de erről eddig még nem sikerült többet megtudnom.
A huszadik századi pedagógia, pszichológia, orvoslás két eredeti egyénisége, Pető András és J.L.Moreno a Bécsi Egyetemen ismerkedtek meg és kötöttek életre szóló barátságot. Az ausztriai évek után Pető hazajött Magyarországra, s megalapította a konduktív pedagógiát, Moreno Amerikába ment és ott kidolgozta a pszichodráma (és a szociometria) módszerét. Tanulmányunkban Pető és Moreno valós kapcsolatával és szellemi rokonságával foglalkozunk, előbb azonban röviden vázoljuk pályafutásukat, s az olvasó számára néhány sorban bemutatjuk a pszichodráma módszerét.
A legszélesebb értelemben vett nemzetközi pszichodráma közösség Zerka Moreno támogatásával elhatározta, hogy Jacob Levi Moreno egykori Bad Vöslau-i házából MORENO MÚZEUMOT alakít ki.
Címe: Austria, Bad Vöslau, Maytal 4. (az Európa hírű termálfürdő bejárata mellett).
© Moreno Centrum. Minden jog fenntartva! Adatkezelési tájékoztató